פרוביוטיקה למניעת נזקי החורף

מאת בלה גאי, מדריכה ראשית

 

הקור והיובש האופייניים לחודשי החורף גורמים לא רק לשפעת ומחלות חורף אחרות, אלא גם להחלשת מערכת החיסון של העור. כתוצאה מכך, הם מאיצים התפתחות תהליכי דלקת בעור המזרזים את הזדקנות העור וגורמים למראה עור מבוגר, עייף וחסר ברק. 
אחד הכלים היעילים ביותר למניעת הנזקים הללו ולשיקום העור הוא תכשירים קוסמטיים המבוססים על פרוביוטיקה, שתכונותיה המיוחדות מסייעות להשיג שינוי משמעותי במרקם ובמראה העור, ולהשיב לו בחזרה את המראה הרענן והבריא. מחקרים קליניים מצאו ששימוש יום-יומי בתכשירים מבוססי פרוביוטיקה  מאזן ומווסת את מערכת החיסון של העור, מונע התפתחות דלקת, משפר את הייצור והספיגה של  ויטמינים ומינרלים בעור, מעלה את רמת הלחות בעור ומסייע בריכוך העור.היתרונות הבריאותיים של החיידקים הפרוביוטיים ידועים היטב כבר שנים רבות. אך יתרונות היופי שלהם ממשיכים לאחרונה לצבור תאוצה. על פי הגדרת ארגון הבריאות העולמי (WHO), הפרוביוטיקה הינה אורגניזמים חיים – חיידקים "טובים" המסייעים לנטרל את פעילותם של חיידקים הנחשבים לעוינים לבריאותנו, ואשר גורמים לזיהומים ולמחלות. בשנים האחרונות אימצו רופאים רבים את הפרוביוטיקה כאחד המרכיבים ההוליסטיים לטיפול בבריאות, כולל בגורמים המשפיעים על מראה ומרקם העור. במקביל, מצטברות עדויות מחקריות ליעילותם של החיידקים הידידותיים הללו לעורנו. מחקרים אלה מצביעים על כך שהחיידקים הפרוביוטיים יכולים להאיץ את פעילות מערכת החיסון של העור, לעזור לסינתיזת הוויטמינים בעור, לשפר את ספיגת המינרלים, ואף למנוע התפתחות בעיות עור הנגרמות על ידי חיידקים "עוינים".

מאחר שהעור משקף את הבריאות הפנימית, אין זה מפתיע שאנשים הסובלים מבעיות בריאות שונות, כגון בעיות במערכת החיסון או במערכת העיכול, סובלים גם מבעיות עור שונות, כגון עור רגיש, בעיות פיגמנטציה ובצקת, ומרקם העור שלהם נראה חסר חיים. יתר על כן, גם אצל אנשים בריאים, תנאי סביבה קשים המשפיעים על הגוף ועל מערכת החיסון, גורמים לנזקים בעור. אחד הגורמים המזיקים לעור הם תנאי מזג האוויר. החורף הישראלי אומנם נחשב לקל יחסית, אך עדיין, מזג האוויר הקר והיבש, הרוחות, המזגנים והחימום, מייבשים את העור וגורמים לו להיראות עייף, דהוי ונפול. אחד הכלים היעילים ביותר למניעת הנזקים הללו ולשיקום והחייאת העור הוא הפרוביוטיקה, שהתכונות המיוחדות שלה מסייעות לשקם את מערכת החיסון של העור, להשיג שינוי משמעותי במרקם ובמראה העור, ולהשיב לו את המראה הרענן והבריא.

         

כיצד יכולה הפרוביוטיקה לשפר את מרקם העור ולהגן מנזקי החורף?

מנגנוני הפעולה של הפרוביוטיקה ויתרונותיהם למראה עור בריא הולכים ומתבהרים ככל שהמחקרים מתרבים. אחד המנגנונים החשובים הוא איזון מערכת החיסון של העור. החיידקים הפרוביוטיים פועלים להשבת האיזון של המיקרופלורה הטבעית של העור, ועל ידי כך מסייעים לווסת את מערכת החיסון בעור ולהגן על העור מפני התפתחות דלקת. מחקרים אחרונים מראים שהחיידקים הפרוביוטיים יכולים לשמש כמרכיב אנטי-אייג'ינג יעיל ביותר ו"להפוך" תהליכי ההזדקנות בעורנו. זאת, באמצעות חסימת חלבון שנקרא  NF-kappa-B – חלבון שכיום מיוחס לו תפקיד מרכזי בתהליכי דלקת בגוף, וכתוצאה מכך בגרימת מחלות רבות ובהאצת תהליכי ההזדקנות, כולל הזדקנות מוקדמת של העור.

מאחר שבחורף, הקור והיובש מחלישים את מערכת החיסון של העור, הסיכוי להתפתחות תהליכי דלקת המאיצים את הזדקנות העור גובר, והתוצאה – מראה עור מבוגר, עייף וחסר ברק. במצב כזה, טיפול בעור באמצעות תכשירים המבוססים על פרוביוטיקה תורם רבות לעצירת הדלקת, תודות לאיזון המיקרופלורה הטובה בעור, ועל ידי כך להקנות לעור מראה בריא וקורן. ואכן, מחקרים קליניים נוספים מצאו שטיפול בעור באמצעות תכשירים המבוססים על פרוביוטיקה הביא להגברה של הפעילות התאית בעור ולחיזוק העור, וכתוצאה מכך להפחתת גירויים ואדמומיות בעור, לשיפור איכות העור ולמרקם עור בריא ויפה יותר. יתר על כן, נמצא שהשימוש בחיידקים הפרוביוטיים תרם לחיזוק העור גם כנגד הקרינה האולטרה סגולה, כך שכאשר העור נחשף מאוחר יותר לשמש, השינויים הכימיים המזיקים שנגרמו לו היו פחותים יותר.

וזה עוד לא הכל. בנוסף ליעילותה בבלימת תהליכי דלקת בעור, הפרוביוטיקה יכולה גם לסייע בהזנת העור על ידי שיפור הייצור והספיגה של מרכיבים חיוניים לעור, כגון ויטמינים ומינרלים, וכן להעלות את רמת הלחות בעור ולתרום לריכוךהעור. תכונות אלה מוגברות עוד יותר כאשר הפרוביוטיקה משולבת עם מרכיבים נוספים, כגון מרכיבי לחות ופרוטאינים.

 

סדרת תכשירי Probiotic של מעבדות HL, משלבת חיידקים פרוביוטיים בעלי פעילות המאזנת ומווסתת את מערכת החיסון ונוגדת דלקת, ולצידם מרכיבים הידועים ביכולתם לטשטש קמטים, להעלות את רמת הלחות בעור ולהחיות אותו. בין המרכיבים הללו נמנים חלבוני חלב, חומצות אמינו, קו-אנזים 10Q, וצמחי מרפא בעלי תכונות ליחוח והרגעה, בהם אלו-ורה, טיליה, הממליס ועוד. השילוב הייחודי בין המרכיבים הופך את תכשירי Probiotic לסדרה טיפולית המתאימה במיוחד למצבים שבהם העור זקוק לשיקום, להרגעה ולהמרצה.