על עישון ועור הפנים

על הנזקים הבריאותיים שגורם העישון דובר ונכתב כבר רבות, אך מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות, מדגימים היטב גם את הנזק שמחולל העישון לעור הפנים.

מחקר שהתפרסם באחרונה בכתב העת Journal of Cosmetic Dermatology, המבוסס על צילומי זוגות תאומים זהים שרק אחד מהם מעשן, אישש את השערות החוקרים בדבר השפעתו המזיקה של העישון על עור הפנים. החוקרים, ממרכז אוסקה למחקרי תאומים ביפן, השוו בין תצלומי הפנים של התאומים ומצאו הזדקנות מואצת של העור, המתבטאת במרקם דק יותר, בצניחתו ובהופעה מוקדמת של קמטים אצל המעשנים, לעומת תאומיהם שלא עישנו.
אף שהתצלומים מספקים המחשה ויזואלית, העובדה שהעישון מאיץ את הזדקנות העור ידועה מזה שנים רבות- כבר ב-1856 טען חוקר בשם סולי שהעישון משפיע על עור הפנים. מאה ושלושים שנה מאוחר יותר, ב-1985, טבע חוקר אחר, בשם דאגלס, את המונח "פני מעשן". במחקר גדול שפרסם בכתב העת BMJ, הוא הצביע על חמישה מאפיינים בולטים:

קמטים או קמטוטים.
גוון פנים צהבהב.
מרקם עור גס ומחוספס ומראה חסר ברק.
כתמים.
מבנה עצמות בולט ולחיים שקועות.

ניתן אם כן להסיק כי למעט קרינת השמש, העישון הוא הגורם העיקרי להזדקנות מוקדמת של העור. הנזקים, שבתחילה ניכרים רק ברמה מיקרוסקופית, הופכים בולטים יותר כעבור עשר שנים, כשכבר בגילאי השלושים המוקדמים מתחילים להופיע סימני הגיל – קמטים או קמטוטים בצדי העיניים, מסביב לשפתיים ובלחיים. בהמשך, מתחילה בליטה של עצמות הפנים ושקיעה של הלחיים, והעור הופך בהדרגה לגס ומחוספס יותר, נוטה לכתמים ומאבד מחיותו ומחיוניותו.

 

מדוע העישון כה מזיק לעור?

השינויים בצבע ובמרקם העור מצביעים בבירור על תהליך הקשור ברעילות. ואכן, מחקרים שנערכו הצביעו על מספר תהליכים הרסניים הקשורים לרעלי הסיגריות, אשר מתרחשים בגופם של מעשנים ולהם השפעה משמעותית על מראה העור: ראשית, העישון גורם לשחרור רדיקלים חופשיים הגורמים להרס של הקולגן והאלסטין - חלבוני העור העיקריים, האחראים לגמישותו ולמוצקותו. ובמקביל, גורם לייצור מוגבר של אנזימים שוברי קולגן. אם כל זה אינו מספיק, העישון גם מפחית את ייצורו של קולגן חדש. כתוצאה מכך, העור הופך דק, נפול ומקומט יותר. בנוסף, פוגע העישון גם בכלי הדם הקטנים בעור ומצר אותם, מה שמוביל להקטנת זרימת הדם לעור. כתוצאה מכך, נפגעת אספקת החמצן וחומרי התזונה - הוויטמינים והמינרלים החיוניים לתפקוד ולהתחדשות העור כמו גם בפינוי הפסולת מהעור.
העישון, פוגע גם בספיגתם של הוויטמינים החיוניים לעור, כגון ויטמיני A וC, שלהם תפקידים מרכזיים בתפקוד התקין של העור, בחלוקת התאים ובהתחדשותם, בהגנה על העור מנזקי שמש וסביבה ובייצור קולגן ואלסטין. כתוצאה מכל אלו, נפגעת יכולת הבנייה וההתחדשות של העור, עובדה המובילה להחלמה איטית יותר מניתוחים ופציעות ולנטייה מוגברת להצטלקויות בעקבות פציעה, כמו גם לפגיעה ביכולתו להילחם במזהמים. העישון, גורם ליובש בעור, המוביל להיסדקות ושבירה שלו. לבסוף, המימיקה האופיינית למעשנים כמו כיווץ השפתיים בעת שאיפת עשן הסיגריה וכיווץ העיניים, מובילה להופעה מוקדמת של קמטי הבעה מסביב לאזורים אלו.

 

כיצד ניתן לשקם עור הסובל מנזקי עישון?

הדרך הראשונה והמובנת מאליו הינה כמובן על ידי הפסקת העישון, שכן טיפול חיצוני יועיל רק מעט אם העור ממשיך לספוג רעלים. הטיפול בעור פגוע כתוצאה מנזקי עישון מבוסס על העשרתו בנוגדי חמצון, כגון ויטמיני A ו-C, קו-אנזים 10Q, חומצה אלפא ליפואית, תה ירוק וסלניום. רכיבים אלו פועלים כנוגדי דלקת, המסייעים לטפל בתהליכים הדלקתיים הנובעים מרעלי הסיגריות. בנוסף, פילינג באמצעות חומצות אלפא ובטא הידרוקסיות יסייע להתחדשות העור, לעידוד ייצורם של הקולגן והאלסטין ולהפחתת כתמים וקמטוטי עור.