על סימני הגיל באזור מתאר העין והטיפול בהם

מתאר העין הינו האזור הראשון שבו מופיעים ונראים הקמטים וסימני הגיל. מהם הגורמים המשפיעים על העור באזור רגיש זה ועל היווצרות תופעות שכיחות כגון עיגולים ושקיות מתחת לעיניים, וכיצד ניתן לטפל בהן

 

מאת: בלה גאי (מדריכת הבית של חברת "הולילנד קוסמטיקס")

 

העור העדין באזור מתאר העין חשוף להשפעתם המצטברת של נזקים סביבתיים. העור באיזור זה דק במיוחד, ועוביו מגיע לכרבע בממוצע מן העובי באזורים אחרים. כתוצאה מכך, הוא נוטה לרגישות גבוהה יותר, להזדקנות מואצת ולהופעה מוקדמת יותר של קמטוטים וקמטים.
אחת הסיבות העיקריות לכך שאזור זה הוא לרוב הראשון שבו מופיעים הקמטים היא חשיפה מרובה לשמש. מחקרים מהשנים האחרונות מראים שכ-80 אחוזים מתהליך ההזדקנות המואצת של העור נגרמים בעטיה של קרינת השמש, ורק ל-20 האחוזים הנותרים יש קשר לגיל הביולוגי שלנו. עובדה זו נכונה לגבי העור בכל אזורי הפנים והגוף, אולם בשל דקותו ועדינותו של אזור מתאר העין, השפעת השמש רבה במיוחד על אזור זה. הנזק הנגרם מקרני השמש מתווך על ידי הופעת רדיקלים חופשיים בעור. אלה הם מולקולות פעילות ביותר, בעלות השפעה הרסנית על תאי העור ועל רקמת החיבור המהווה את השלד האלסטי התומך במבנה העור –הקולגן והאלסטין שמעניקים לעור את חוזקו וגמישותו.
עם השנים, כשרמת הורמוני המין יורדת, פוחת באופן טבעי ייצור הקולגן והאלסטין והגמישות של העור יורדת. כתוצאה מכך מופיעים קמטים וקמטוטים והעור נראה נפול יותר.

 

סיבה נוספת נעוצה בעובדה שאנו נוטים לבצע בעזרת העיניים הרבה מאוד פעולות מימיקה, לעתים קרובות מבלי להיות מודעים לכך כלל. פעולות אלה הן אחד הגורמים העיקריים לקמטים שמסביב לעיניים ובין הגבות. כשהעור באזור מתאר העין יבש ואינו מוזן היטב, האלסטיות שלו יורדת, ולכן השפעתן של פעולות המימיקה גוברת, ועם השנים משווה לעינינו מראה עייף, נפול ומקומט.
גורמים נוספים הם רוח, קור עז, מזגנים וכן מריחה של תכשירים שאינם מתאימים לאזור זה. תכשירי טיפוח המתאימים לאזורים אחרים בפנים אינם בהכרח מתאימים לעור באזור מתאר העין, ולעתים אף עלולים לגרום לתופעות של רגישות יתר. מסיבה זו, יש להשתמש בתכשירים עדינים שעברו בדיקות אופטמולוגיות ומותאמים במיוחד לצורך הניקוי והטיפוח של אזור רגיש זה, דוגמת סדרת Eye Therapy של הולילנד קוסמטיקס וסרום לעיניים עם ויטמין C מסדרת סי דה-סקסס. התכשירים הייעודיים לאזור העיניים נועדו להעניק לחות וזוהר, להפחית נפיחות, לצמצם את עומק הקמטים, לייצב עור נפול סביב העיניים ולהגן עליו מפני קרינת השמש והרדיקלים החופשיים.

 

מה גורם להיווצרות שקיות ונפיחות מתחת לעיניים?

 

התופעה המכונה "שקיות" היא גנטית בעיקרה, ולכן מופיעה אצל חלק מהאנשים בצורה בולטת, ולעומתם, אצל אנשים אחרים, אינה מופיעה כלל. כך לדוגמה, בקרב אנשים מבני המזרח הרחוק כגון תאילנד, התופעה אינה קיימת מכיוון שהעור באזור זה שטוח אצלם לחלוטין ונטול כריות שומן עד כדי כך, שאחד הניתוחים הנפוצים בתאילנד הוא השתלת כריות שומן מתחת לעיניים.
היווצרות השקיות מתחת לעיניים הנובעת מסיבות גנטיות מתחילה בחלק מהמקרים אפילו בגיל צעיר יחסית. בתחילה, העור באזור זה נעשה רפוי ומדולדל. מאוחר יותר, השומן המרפד את העפעף התחתון של העין וממוקם בתחתית העין מתחיל לנוע ממקומו וגולש מטה, אל תוך השקע הריק שנוצר כתוצאה מהידלדלות העור. במקרה כזה, הפתרון הוא ניתוח קוסמטי שבו מוציאים את השומן מן השקע ומותחים את העור.
להבדיל משקיות מתחת לעיניים, נפיחות עלולה להיגרם כתוצאה ממחלות שונות, כגון מחלות כליה הגורמות לבצקות ולהצטברות נוזלים, או מתגובה אלרגית כלשהי, לעתים לתכשיר קוסמטי בלתי מתאים. סיבה שכיחה אחרת לנפיחות היא שינה על הבטן, שמגבירה את הלחץ באזור העיניים.

 

מדוע נוצרים עיגולים שחורים מסביב לעיניים?

 

הסיבה לתופעה זו עדיין איננה ברורה כל צורכה. קיימות השערות שונות לנושא. אחת מהן היא שמדובר בנטייה תורשתית, שמצבים כגון עייפות, חוסר שינה או אנמיה מחמירות אותה. השערה אחרת היא ששקיעה של חומרים מסוימים כגון ברזל היא שמכהה את האזור שמסביב לעין. ייתכן שזו גם הסיבה לכך שאפילו פילינג רפואי עמוק אינו מצליח לפתור את הבעיה ולהעלים את הכהות.
מלבד שימוש בתכשירי איפור כגון מייק-אפ וקונסילר, ישנם אמצעים קוסמטיים שבעזרתם ניתן להבהיר את העיגולים השחורים, להרגיע את האזור ולהפחית נפיחות, דוגמת Lighten-Up Eye Cream מסדרת Eye Therapy.

 

ככלל, יש לזכור שכאשר מבצעים טיפולים באזור מתאר העין, יש להשתמש בתכשירים מתאימים, בהם מסיכות עשירות וייעודיות ותכשירי פילינג עדינים דוגמת פילינג לקטולן של הולילנד, המתאימים במיוחד לאזור רגיש זה ואינם עלולים לגרום לגירוי ופגיעה בעור.