עור רגיש? כל הדברים שחשוב לדעת

הביטוי "עור רגיש" מתייחס לתגובות תחושתיות לא נעימות הנגרמות כאשר העור נחשף לחומרים שאינם אמורים לעורר תחושות כאלו. תגובות אלו יכולות להתבטא במגוון רחב של תסמינים, החל מאדמומיות וגרד, דרך תחושת צריבה או שריפה, עקצוץ, אי נוחות,כאב, תחושת יובש, קילוף ופצעונים וכלה במחלות עור כמו פסוריאזיס, סבוריאה, רוזציאה ואטופיק דרמטיטיס. על פי מחקר שפורסם במאי 2019 בכתב העת FRONTIERS IN MEDICINE, שכיחות תופעה זו גבוהה ביותר: 60%-70% מהנשים ו- 50%-60% מהגברים מדווחים על דרגה כלשהי של עור רגיש.

 

לא תמיד התגובה התחושתית הסובייקטיבית לגירוי מלווה בסימנים אובייקטיביים אחרים הניכרים לעין. כדי לאבחן ולטפל נכון בעור רגיש, חשוב להבין את המאפיינים של עור כזה ואת הסיבות לרגישות. עור רגיש לעומת עור אלרגי אנשים רבים הסובלים מרגישות בעור עלולים לחשוב שהם אלרגיים. אולם, ישנם הבדלים מובהקים בין שתי הבעיות. אלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון כלפי גירוי מסוים. במצב של אלרגיה עורית, כשהעור בא במגע עם החומר האלרגני (מעורר האלרגיה), החלקיקים שלו מעוררים תגובה חיסונית, שכתוצאה ממנה מופיעה דלקת ע"ג העור. תגובה זו היא תגובה מושהית, דהיינו, עובר פרק זמן של שעות ספורות עד יומיים מרגע המגע עם החומר האלרגני ועד שנצפית התגובה האלרגית במקום המגע. ברוב המקרים, התהליך סמוי תחילה מן העין, ורק כשהחשיפה למגע עם החומר חוזרת על עצמה - הדלקת מופיעה. 

 

לעומת זאת, רגישות של העור היא תוצאה של מגוון גורמים, בהם גורמים גנטיים וסביבתיים. הרגישות יכולה להיות מולדת, או לחילופין להתפתח בהדרגה במהלך החיים או להופיע באופן פתאומי. בקרב חלק מהאנשים הסובלים מהבעיה, תאי העצב המצויים מתחת לפני העור רגישים יותר. בקרב רבים אחרים, הרגישות נובעת מפגיעה במחסום ההגנה של העור כתוצאה מחשיפה לגורמים סביבתיים שונים, כמו קרינת השמש, זיהום אוויר או כימיקלים, תרופות ודטרגנטים שונים. במספר מחקרים נמצא שבקרב בעלי עור רגיש, כמות הסרמידים בשכבה הקרנית נמוכה יותר משמעותית לעומת אנשים שאינם מדווחים על רגישות בעור. מולקולות שומן אלו, המצויות בריכוזים גבוהים בתוך הקרומים המקיפים את התאים, מהוות את אחד המרכיבים השומניים במלט הבין-תאי המאחד את תאי העור בשכבה הקרנית, ואשר יוצר את מחסום העור. לכן, הירידה בכמות הסרמידים מובילה לפגיעה במחסום העור, וכתוצאה מכך לרגישות המוגברת שלו. 

חשוב לציין שרגישות בעור אינה בהכרח מצב קבוע. חלק לא מבוטל מבעלי העור הרגיש מדווחים על רגישות מוגברת בתקופות של מתח ולחץ, בעונות מעבר או בימים של מזג אוויר קיצוני.

 

תכשירים לעור רגיש:


תהליך פיתוח קפדני ומבדקים מחמירים לאור השכיחות הגבוהה של התופעה, חלק מחברות ייצור הקוסמטיקה בוחרות לפתח תכשירים יעודיים שיסייעו בהתמודדות עם התופעה, ימנעו גירוי ויעזרו להרגיע ולשקם את העור. תכשירים אלו פועלים לשיקום טבעי של העור על ידי המרצת תהליך הריפוי הטבעי של תאי עור פגועים וזירוז התחדשות התאים, ועוזרים להפחית כאב, אדמומיות, דלקת ונפיחות בעור. תהליך הפיתוח של תכשירים המיועדים לעור רגיש הינו קפדני ביותר. כל אחד מהרכיבים המשמשים תכשירים אלה נבחר בזהירות רבה, כדי לענות על צרכי העור להרגעה ולשיקום העור.

כמו כן, מאחר שפגיעה במחסום העור היא אחד מגורמי המפתח לבעיה, התכשירים הייעודיים הינם בעלי חומציות ניטרלית (PH=5.5 ), במטרה לא להפר את האיזון של שכבת המגן של העור. תכשירים בעלי רמת חומציות ניטרלית תורמים לאיזון העור ומונעים יובש או גירוי. בנוסף, על מנת לבסס טענה כי המוצרים מיועדים לעור רגיש ( FOR SENSITIVE SKIN ), מתבצע תהליך אישור מוקפד מאד של תכשירים אלה מול משרד הבריאות על פי התקנות המחמירות שלו (כמו גם תקנות ברשויות בריאות אחרות). לפי התקנות, המוצרים מחויבים במבדקים קליניים מחמירים, המיועדים לבחון התפתחות גירויים בעור בעקבות השימוש בהם. רק לאחר שתכשיר ייעודי עובר בהצלחה את המבדקים הללו, רשאית החברה היצרנית לציין על גבי אריזת המוצר את הטיעון "מיועד לעור רגיש". בדיקת "העור הרגיש" מחייבת שלפחות 10 מתוך מינימום של 50 משתתפים במבחן הקליני יהיו אנשים שהוגדרו מראש כבעלי עור רגיש, ובדיקה זו נחשבת למחמירה אף יותר מבדיקת היפואלרגניות, המבוצעת על קבוצת משתתפים מבלי לבדוק תחילה אם הם סובלים מאלרגיה. 

מבדקים קליניים אלו מתבצעים במכוני מחקר, על ידי רופאי עור שקיבלו את אישור משרד הבריאות לעריכתם. במבדק מניחים כמות קטנה של התכשיר או של חומר הגלם הנבחן (0.07 ל- 0.1 מ"ל או גרם) ע"ג השטח העליון של זרוע הנבדק, או לחילופין על הגב בין השכמות, מניחים מעל מדבקה כירורגית וחובשים בחבישה אוטמת למשך 48 שעות. בסיום 48 השעות מבצעים הערכה של התגובה העורית. קריאת התוצאות מדורגת בין 0 ל- 4  החל מהיעדר תגובה, דרך אודם, אודם המלווה בהתקשות, ועד להתפתחות שלפוחיות ובועות. רק תכשיר שעובר בהצלחה את המבדק הקליני יקבל את אישור משרד הבריאות לציין שהוא מיועד לעור רגיש, כאשר בדיקת הרגישות נרשמת בתעודת הרישיון של התכשיר. תכשיר כזה יקבל רישיון של קוסמטיקה ייעודית, בשונה מרישיון קוסמטיקה כללית.

 

לעוד פרטים על הסדרה: http://bit.ly/31F2YOO