נפלאות החלב בטיפוח העור

חלב לטיפוח העור
לא לחינם פינקה את עצמה מלכת מצרים היפהפיה קליאופטרה באמבטיות חלב. גם בלי לדעת מה בדיוק הם המרכיבים שהופכים אותו ליעיל כל כך, היא הבינה היטב שהאמבטיות האלה מעניקות זוהר לעורה האגדי, מרככות, מלחחות ומבהירות אותו. כיום מגלים מחקרים חדשים את המנגנונים שבהם פועלים מרכיבים שונים בחלב לטיפוח העור. אז מה באמת יש במוצרי החלב שיכול להועיל לעור?

 

חלבונים

החלב ומוצריו עשירים בחלבונים, ובנוסף מכילים גם מינרלים, ויטמינים וסוכרים.  בשימוש בתכשירים קוסמטיים, רכיבים אלו מעודדים את התחדשות העור ומאטים את תהליך הזדקנותו. כמו כן, הם משפרים משמעותית את רמת הלחות, מבהירים את העור ומעניקים לו גוון אחיד.

חומצה לקטית
בראש ובראשונה, החלב עשיר בחומצה לקטית. חומצה זו מיוצרת על ידי חיידקים המצויים בחלב מהלקטוז (סוכר החלב) בתהליך תסיסה. החומצה הלקטית משתייכת לקבוצת החומצות האלפא הידרוקסיות (AHA), הנחשבות כיום לאחד המרכיבים היעילים הידועים בעולם הקוסמטיקה לחידוש ולהצערת העור. הטיפול בחומצות אלו מאפשר להגיע לתוצאות מרשימות בחידוש העור, ובעיקר בטיפול בנזקי פוטו-אייג'ינג: הפחתת קמטים וקמטוטים, הבהרת פיגמנטציה ושיפור ניכר במרקם העור שניזוק מן השמש, המאופיין במראה מחוספס, עמום וגס.
החומצה הלקטית מתאימה במיוחד לעור יבש ורגיש, שכן היא נמנית עם גורמי הלחות הטבעיים בעור ופועלת להעלאת רמת הלחות. בריכוזים נמוכים, היא משמשת בסדרות ובתכשירים מובילים המיועדים להעלאת רמת הלחות בעור, כגון סדרת ויטאלייז. סדרה זו, הנמנית על הדור חדש של תכשירי אנטי אייג'ינג, משלבת חומצה לקטית לצד חומצה היאלורונית וויטמיני
A, C 
ו-E, והיא פועלת להעלות משמעותית את רמת הלחות בעור ומסייעת למיצוקו ולשיפור מראהו. בריכוזים בינוניים ומעלה היא משמשת בתכשירי פילינג, לעתים קרובות בשילוב עם חומצות אלפא הידרוקסיות אחרות, כשהיא פועלת להשלת תאי העור המתים ומעודדת את חידוש העור. כך לדוגמה, התכשיר ווייט פילינג המיוצר מגבינה לבנה, המכילה ריכוז גבוה של חומצה לקטית, חלבוני חלב, חומצות אמינו, אנזימים, ויטמינים ומינרלים. תכשיר פילינג ייחודי זה מבצע  המסה של החומר הבין תאי, ובכך מעודד יצירת תאי עור בריאים וחדשים, ובנוסף, מלחח את העור ופועל ליצירת גוון אחיד ובהיר.


חיידקים פרוביוטיים

החלב הוא גם מקור לחיידקים לקטיים – אותם חיידקים הפועלים להתססת החלב. חיידקים אלו הם אחד הזנים המוכרים של החיידקים הפרוביוטיים, החיים ופועלים באופן טבעי במערכת העיכול שלנו ועוזרים למנוע מחלות. מחקרים הראו שהחיידקים הפרוביוטיים מסוג לקטובצילוס מהווים טיפל יעיל באקנה ובאטופיק דרמטיטיס, מסייעים להגן על העור מפני חיידקים וזיהומים, ואף תורמים לחידוש ולעידון מראה העור ומרקמו. לאחר שבמשך שנים התמקדו חוקרים בחיידקים פרוביוטיים הניטלים בבליעה לצורך טיפול בעור, בשנים האחרונות הוכחה יעילותם גם במריחה חיצונית על העור. בעקבות מחקרים אלו עושות כיום חברות הקוסמטיקה המובילות שימוש בחיידקים אלו במוצריהן. כך לדוגמה, סדרת פרוביוטיק מבוססת על חיידקי לקטובצילוס וחלבוני חלב, בשילוב עם חומצות אמינו, פפטידים, Q10 וביוטין. תכשירי הסדרה מסייעים להגן על העור מפני חיידקים וזיהומים סביבתיים, מחזקים את ההגנה הטבעית של העור ומעניקים לו מראה בריא ורענן.