מבנה העור ומנגנוני ההגנה שלו

העור הוא האיבר הגדול והכבד ביותר בגופנו, ועוביו משתנה באזורים שונים בגוף. הוא מהווה חיץ בין רקמות הגוף הפנימיות לבין הסביבה החיצונית, ולו תפקידים רבים, בהם מניעת חדירה של גורמים העלולים לפגוע בגוף, כגון חיידקים, וירוסים ומחוללי מחלה אחרים, חומרים מסוכנים ועוד; לשמור ולווסת את חום גופנו; למנוע התייבשות ולקלוט מידע מן הסביבה באמצעות קולטני העור.


העור בנוי משתי שכבות עיקריות: האפידרמיס – השכבה החיצונית של העור, והדרמיס – השכבה הפנימית שמתחת לאפידרמיס. מתחתן מצויה שכבת שומן תת עורית.

 

מבנה ותפקיד האפידרמיס

שכבת האפידרמיס הינה השכבה החיצונית של העור, המגנה על הרקמות הפנימיות מפני השפעות חיצוניות מזיקות, כגון זיהום אוויר, עשן, קרינה אולטרה סגולית ויובש, שגורמות להצטברותם בגוף של הרדיקלים החופשיים. האפידרמיס מורכב משלושה סוגים עיקריים של תאים: קרטינוציטים, מלנוציטים ותאי לנגרהנס.
התאים הקרטינוציטים, שמהווים את מרבית התאים, מסודרים בשכבות. השכבה העליונה נקראת השכבה הקרנית, שכבת הביניים מורכבת מתאי קשקש מאורכים, ואילו השכבה התחתונה מכונה שכבת התאים הבזליים. מאחר ששכבת העור העליונה חשופה באופן מתמיד להשפעות החיצוניות המזיקות, קיים בעור מנגנון מיוחד, שנועד להביא לתחלופה של תאי העור העליונים כל 28 יום או יותר. תאים מהשכבה הבזלית שבתחתית האפידרמיס נודדים כלפי מעלה. במהלך הנדידה הם מתים ויוצרים את שכבת הקרנית, המורכבת למעשה מתאים מתים שמוצמדים זה לזה בחוזקה באמצעות מעין "דבק" ביולוגי, שמטרתו למנוע חדירת חומרים מזיקים, כגון חיידקים ווירוסים.
בתחתית האפידרמיס נמצאים התאים המלנוציטים. תאים אלה מייצרים את המלנין, שהוא חומר כימי המעניק לעור את צבעו. כמות המלנוציטים זהה אצל אנשים בהירי עור וכהי עור, אולם בעוד שאצל כהי העור המלנין נוצר כל הזמן והוא מפוזר בכל שכבות האפידרמיס, הרי בקרב בהירי עור, הוא נוצר רק לאחר חשיפה מתמשכת לשמש, וגם אז רק בכמות מעטה יחסית, כאשר המלנין מתפזר רק בשכבות האפידרמיס התחתונות. בנוסף, המלנין הנוצר אצל כהי עור הינו יעיל יותר בחסימת קרינת השמש מזה הנוצר אצל בהירי עור.
תאי הלנגרהנס נמצאים בשכבות האפידרמיס העליונות, ומהווים חלק חשוב ממערכת ההגנה של העור, ולמעשה, של הגוף כולו. תאים אלה משתייכים למערכת החיסון של גופנו, ותפקידם לזהות גורמים זרים החודרים לעור, כגון חיידקים, וירוסים או תאים סרטניים. במקרה כזה, תאי הלנגרהנס מפרישים חומרים מיוחדים המושכים לאזור ה"מותקף" כדוריות דם לבנות – לימפוציטים. הלימפוציטים, שהם ה"חיילים" של מערכת החיסון, יוצרים תגובת דלקת, שמטרתה לחסל את הגורמים הזרים.

 

מבנה ותפקיד הדרמיס.

שכבת הדרמיס ממוקמת מתחת לשכבת האפידרמיס והיא זו האחראית לאספקת התמיכה וחומרי המזון לאפידרמיס. שכבה זו מורכבת ברובה מסיבי קולגן ואלסטין. עם ההזדקנות חלים שינויים בסיבים אלה, והם המקנים לעור את המראה הזקן והמקומט. הקולגן הוא סוג של חלבון הבנוי כסיבים עבים ושזורים, הפונים לכיוונים שונים. באופן זה, הם שומרים על חוזקו של העור ומאפשרים לו להימתח מבלי להיקרע.
סיבי האלסטין הם אלו המעניקים לו את הגמישות. סיבים אלה דקים יחסית, והם פועלים בדומה לגומי, המאפשר לעור לחזור לצורה המקורית שלו.
בדרמיס נמצאים כלי הדם המזינים את העור ומספקים לו חומרי מזון וחמצן. כמו כן נמצאים בו בלוטות החלב, בלוטות הזיעה, זקיקי השערה וקולטני התחושה.
בלוטות החלב מפרישות חומר שומני שמכסה את העור ומגן על הלחות שלו. הן מרוכזות בעיקר בעור הפנים, בקרקפת, בגב ובחזה. בלוטות אלה קיימות בגופנו מלידה, אולם הן מתחילות לפעול רק בגיל ההתבגרות.
תפקידן של בלוטות הזיעה הוא להפריש זיעה, במטרה לווסת את חום הגוף ולקררו.
זקיקי השערה הם מעין נרתיקים קטנים, שבתוך כל אחד מהם גדלה שערה אחת. קולטני התחושה אחראים לתחושות השונות בעורנו – חום, קור, כאב, מגע ולחץ, ובזכותם מהווה העור איבר חיוני לקליטת מידע מהסביבה.

 

הגנה מקרינת השמש

מחקרים אחרונים הוכיחו שחשיפה לקרינת השמש גורמת לפגיעה בתפקוד תאי הלנגרהנס החיוניים למערכת החיסון והנמצאים בשכבת האפידרמיס. פגיעה זו מהווה את אחד הגורמים העיקריים להתפתחות גידולים בעור הקשורים לשמש, בהם גם גידולים סרטניים. זו הסיבה שבגללה מקפידות כיום חברות הקוסמטיקה לכלול בתכשירי הטיפוח מסנני קרינה. סנברלה, סדרת מסנני הקרינה הייחודית של הולילנד קוסמטיקס, כוללת הגנה כפולה על העור, שמורכבת הן ממסנני קרינה והן ממגן שמש