הגנה מקרינת השמש

הגנה על העור מקרינת השמש

 

 

הקרניים האולטרה סגולות (UV) מהוות כ-5% מקרינת השמש. חשיפה לקרינה זו חיונית לייצור ויטמין D בגופנו, האחראי לתפקוד התקין של אינספור מערכות בגוף ולמניעת מחלות רבות. ואולם, חשיפה ממושכת ומצטברת לקרינה זו היא גם הגורם המרכזי להופעת נזקי הפוטו-אייג'ינג, להאצת הזדקנות העור ולהופעה מוקדמת של קמטים, פיגמנטציה, כתמים ונזקי שמש אחרים. בנוסף, היא עלולה להוביל להתפתחות ממאירויות בעור ומהווה את הגורם הסביבתי העיקרי לנזקי עור ולכל הסוגים של סרטן העור. למעשה, הסוכנות הבינלאומית לסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי סיווגה את הקרינה האולטרה סגולה, כמו גם מיכשור הפולט קרינת UV ומיטות שיזוף, כמסרטנות לבני אדם (קבוצה 1) עם ראיות הקושרות אותם למלנומה ולסוגים אחרים של סרטן העור.

 

 

כיצד בדיוק גורמת קרינת ה-UV לנזקי עור ואיך ניתן להגן על העור מההשפעה המזיקה שלה? לשאלות אלו, כמו גם לנושא המודעות למניעת נזקי שמש, התייחס הדו"ח של כוח המשימה האמריקני לרפואה מונעת(USPST) שפורסם ב-2018. הדו"ח, שבחן את המחקרים האחרונים אודות הקשר בין חשיפה לקרינה האולטרה סגולה (UV) לבין נזקי עור וסרטן העור, מציין שהנזק לעור מתרחש דרך פגיעה בדנ"א של תאי העור המובילה למוטציות בתאים, כאשר כל דרגה של שיזוף או שינוי גוון של העור לאחר חשיפה לקרינה זו מייצגת נזק לתאים, ובפרט כאשר היא מלווה בכווייה ומלווה בשלפוחיות או כאב – בעיקר כשאלו מתרחשים בגיל צעיר.

הקרניים האולטרה סגולות מתחלקות לשלושה סוגים, בהתאם לאורכי הגל שלהם – UVA, UVB ו-UVC, כאשר את עיקר הנזק גורמות קרני ה-UVA וה-UVB. אף שקרני ה-UVC, שהן בעלות אורך הגל הקצר ביותר, הן בעלות הפוטנציאל המסוכן ביותר, הרי שהן נבלעות ברובן על ידי שכבת האוזון ואינן מגיעות לפני כדור הארץ. לעומתן, קרני ה-UVB, שהן בעלות אורך גל בינוני, נספגות כליל באפידרמיס, והן אלה שגורמות לנזק הנראה לעין – כוויות שמש, אודם, כאב ושלפוחיות.קרני ה-UVA, שהן הארוכות ביותר, אינן גורמות לנזקים נראים לעין, אך הן חודרות לשכבת הדרמיס וגורמות לפגיעה בדנ"א של תאי העור וליצירת מרכיבים פרו-דלקתיים המובילים להרס חלבוני הקולגן והאלסטין. מלבד סרטן העור, נזקים אלה מתבטאים במגוון נזקי עור, החל מכתמי עור מדרגות ומסוגים שונים – בהם נמשים, כתמי גיל, כתמי מלזמה, שומות וכתמי היפו-פיגמנטציה; דרך פגיעה ושינויים בכלי הדם בעור; התפתחות דלקת ובעיות עור כגון רוזציאה, וכלה בהופעת קמטוטים וקמטים. לכן, ההגנה מפני קרני ה-UVB וה-UVA חשובה במיוחד.

מחקרים רבים מוכיחים חד-משמעית שאסטרטגיות ההגנה הטובות ביותר כוללות הימנעות מחשיפה לשמש בשעות החמות, שבהן רמות הקרינה גבוהות במיוחד, ובמקרה שכן יוצאים לשמש בשעות אלו, לבישת בגדים וכובע כדי להגן על העור, ושימוש בתכשירי הגנה מפני השמש, המספקים הגנה מפני קרני ה-UVA וה-UVB. על פי המחקרים, מנגנון הפעילות של תכשירי ההגנה מבוסס על יכולתם להגן על גנים מסוימים, אשר פועלים לתיקון נזקי הקרינה בעור מיד עם התרחשות הנזק, וכך למעשה, מונעים לא רק את ההתפתחות של סרטן העור, אלא גם הזדקנות מוקדמת של העור והופעה של נזקי עור שונים.

ואולם, מתברר שלמרות מסעות הסברה נרחבים של רשויות הבריאות בשנים האחרונות, עדיין המודעות לסיכונים של חשיפה מוגזמת לשמש אינה גבוהה מספיק, בעיקר בקרב אוכלוסיות צעירות, וכמו כן אין מודעות מספקת להתנהגויות המונעות נזקי שמש ולשימוש בתכשירי הגנה. כך לדוגמה, מחקר שפורסם ב-2018 בכתב העת Pediatric Dermatology בחן את ההתנהגויות המונעות נזקי שמש בקרב בני נוער וצעירים, ומצא שהם ממעטים להשתמש בתכשירי הגנה מהשמש. יתירה מכך, על פי הדו"ח של כוח המשימה האמריקני לרפואה מונעת, אפילו המודעות של רופאים לצורך לייעץ למטופליהם אודות השימוש בתכשירי הגנה מהשמש ומניעת נזקי שמש נמוכה מאוד. בסקר שנכלל בדו"ח נמצא שרופאים הזכירו את הצורך להשתמש במסנני קרינה בכ-0.07 אחוז בלבד מהפגישות שלהם עם מטופלים בקליניקה. כמו כן, נמצא שהרופאים שוחחו אודות הצורך בשימוש במסנני קרינה בעיקר עם המטופלים הקשישים שלהם, ולעומת זאת, מיעטו במיוחד לשוחח על נושא זה דווקא עם המטופלים הצעירים שלהם, שהם אלו שמרבים להיחשף לשמש.

 

 

בעיה נוספת שהדו"ח מתייחס אליה ושנמצאה במחקרים רבים בשנים האחרונות היא שגם כאשר אנשים משתמשים בתכשירי הגנה מהשמש, הם אינם עושים זאת נכון.

ראשית, לעתים קרובות הם אינם מורחים כמות מספקת של התכשיר, וכתוצאה מכך הוא אינו מספק די הגנה. על מנת שהתכשיר יספק הגנה מיטבית, חשוב למרוח כמות מספקת שלו – 2 מיליגרם קרם לכל 2 סנטימטרים מרובעים בעור (2 mg/cm2). ואולם, נמצא שרוב האנשים מורחים כמויות המגיעות לכרבע עד מחצית מזה.

שנית, אנשים רבים משתמשים במסנני קרינה בעלי SPF נמוך מדי. SPF (Sun Protection Factor) הוא מדד המבטא את יכולת ההגנה של התכשיר על העור באמצעות סינון הקרינה. מדד זה מוגדר כיחס בין כמות הקרינה הגורמת לאדמומיות בעור המוגן, בהשוואה לעור שאינו מוגן, דהיינו, פי כמה מתקצר הזמן עד להופעת אדמומית בעור בעקבות חשיפה לקרינת UV תוך שימוש בקרם, בהשוואה לעור שלא נמרח בתכשיר הגנה. לדוגמה, מקדם הגנה SPF 15 מכפיל את הזמן שלוקח לשמש לצרוב את העור פי עשרה. המשמעות היא שעור בהיר, שנצרב ללא הגנה לאחר חשיפה של 10 דקות ייצרב באותה מידה לאחר 150 דקות (כשעתיים וחצי) כשהוא מוגן בקרם.
מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שתכשירי הגנה מהשמש בעלי SPF גבוה מספקים הגנה יעילה הרבה יותר מהשמש לעומת תכשירים בעלי SPF נמוך יחסית. בעקבות מחקרים אלו שינו בשנים האחרונות רשויות הבריאות בעולם את הרגולציות שלהם, והם ממליצים כיום על שימוש בתכשירים בעלי SPF גבוה יחסית, החל מ-30, ורצוי גם של 50 ומעלה. תכשירים בעלי SPF של 6-10 נחשבים לבעלי הגנה נמוכה, ואילו תכשירים בעלי SPF של 15-25 נחשבים לבעלי רמה בינונית – כאשר על התוויות של מוצרים בעלי SPF של 15-6 נדרשים היצרנים לצרף אזהרה: "מפחית סיכון לכוויה, לא מונע סרטן העור". תכשירים בעלי SPF של 30-50 נחשבים לבעלי רמה גבוהה, ותכשירים בעלי SPF של 50 ומעלה נחשבים לבעלי הגנה גבוהה מאוד.


את תכשיר ההגנה יש למרוח על כל אזורי העור החשופים, ובעיקר על הפנים, קצות האוזניים, הצוואר והמחשוף, וכן על אזורים מחוסרי שיער בקרקפת בגברים, ולעשות זאת כ-15-30 דקות לפני היציאה לשמש. מומלץ לחדש את המריחה אחת ל-2-3 שעות. כמו כן, חשוב לחדש את המריחה אחרי כל פעילות שגורמת להסרת התכשיר, כגון שחייה, רחיצת הפנים, הזעה וכדומה. לנשים מומלץ להשתמש בנוסף לתכשיר ההגנה גם במייק-אפ המכיל מקדמי הגנה.

 

 

תכשירי מעבדות HL – מוצרי הגנה מפני השמש - סטנדרט גבוה בהגנה מקרינת השמש


במעבדות HL מהוות ההנחיות של רשויות הבריאות למניעת נזקי קרינה את הסטנדרט המקובל כבר שנים רבות. על בסיס סטנדרט זה פותחו מגוון תכשירים ייעודיים, המספקים הגנה יעילה במיוחד לעור:

 

  • סנברלה סדרת תכשירי ההגנה סנברלה של HL מעניקה לעור הגנה כפולה מפני קרני ה-UVA וה-UVB, המבוססת על מסנני קרינה גבוהים במיוחד – SPF 30, בהתאם לתקן החדש של משרד הבריאות, בשילוב עם מגן שמש בטכנולוגיית ננו, הפועל לחסימת קרני השמש בדרך פיסיקלית. הסדרה עומדת הן בתקן הישראלי והן בתקן האוסטרלי, שהינו המחמיר ביותר בעולם. הסדרה כוללת גם קרם הגנה עם מייק-אפ – Sunbrella Demi Make-Up, עם מקדם הגנה SPF 30, שאותו מומלץ למרוח על העור מעל קרם הלחות ומתחת למייק-אפ.
  • אייג' דיפנס קרם CCSPF 50 קרם ייחודי רב תועלתי המספק לעור לחות הנותרת לאורך זמן, לצד אפקט מייק-אפ טבעי, ובו בזמן מעניק לו הגנה מקרני UVA ו-UVB ובעל SPF גבוה במיוחד של 50! התכשיר כולל רכיבים פעילים במיוחד, בהם נוגדי חמצון ורכיבי אנטי-אייג'ינג אפקטיביים כגון ויטמין E, ג'ינקו בילובה, תה ירוק וחומצה ציטרית, המסייעים לצמצום קמטים ולהאטת הזדקנות העור.
  • גלוסנס SPF 15 תכשיר לחות עם ברק, המכיל רכיבים ייחודיים אשר מעניקים לעור מראה זוהר, ובו בזמן, מתגבר את ההגנה על העור מפני קרינת השמש. התכשיר מתאים לכל סוגי העור, כולל עור עדין. הוא מבוסס על תמציות תה ירוק, ג'ינקו בילובה, מרווה וקלנדולה, ומספק לחות עשירה לעור הפנים, הצוואר והמחשוף.