טיפים לטיפוח העור בסתיו

רגישות מוגברת, יובש, גרד, קשקשת ואדמומיות בעור הם למרבה הצער כמה מסממני הסתיו. נוסף על הרגישות והאלרגיות המאפיינות את עונות המעבר, מזג האוויר ההפכפך ורוחות הסתיו שמתחילות לנשוב מייבשים את העור ומשפיעים לרעה על מראהו ועל תפקודו התקין. כיצד מתמודדים עם האתגרים הללו?

fall skincare tips 2016
העשירו את העור בלחות איכותית –
תחושת יובש בעור היא אחד הסממנים הראשונים של עונת הסתיו, ושל החורף המתקרב. היובש נובע בעיקר משינויי הטמפרטורה ומהצניחה באחוזי הלחות באוויר, וכשמזג האוויר מתקרר עוד יותר, גם משהייה ממושכת בחדרים מחוממים. כתוצאה מכך, העור מאבד מזוהרו ומגמישותו והופך מחוספס למגע. עורנו זקוק ללחות באופן קבוע לצורך תפקודו התקין. ככל שרמת הלחות בעור גבוהה יותר, כך הוא יהיה בריא וגמיש יותר וייראה צעיר וחיוני יותר. לעומת זאת, כשהרמה נמוכה, נפגעים הן המראה האסתטי של העור – מרקמו החלק, צבעו הבריא ורכותו, והן המבנה ושלמות הרקמות. בנוסף, נפגעת יכולתו לתפקד כמחסום, המונע מחד, חדירת חומרים מזיקים אל הגוף דרכו ומאידך, אובדן מים מתוך הגוף. לכן, חשוב שתשתמשו בתכשיר לחות המכיל אחוז גבוה של מים, ותקפידו שיהיו בו גם גורמים הסופחים לחות וקושרים אותה, כגון חומצה היאלורונית, חומצות אמינו, חומצות אלפא הידרוקסיות, אוריאה וגליצרין, וכן רכיבים המונעים את התנדפות המים מהעור, כמו סרמידים. הקפידו למרוח את קרם הלחות לפחות פעמיים ביום, בבוקר ובערב.
השתמשו בתכשיר הגנה בכל יציאה לשמש – קרינת ה-UV גם בימים מעוננים, פוגעת בעור וביכולתו לשמר לחות ומגבירה את רגישותו.
נסו תכשיר המכיל פרוביוטיקה – החיידקים הפרוביוטיים יכולים לסייע להתמודד עם רגישות העור, להגן עליו מפני נגיפים וחיידקים מחוללי מחלות וזיהומים סביבתיים, ולהשיב לו את האיזון הטבעי שלו. מחקרים מהשנים האחרונות מוכיחים שהחיידקים הפרוביוטיים מהווים טיפול יעיל באלרגיות עוריות  - הן כאשר הם ניטלים בבליעה, באמצעות תוספי תזונה, והן במריחה ישירה על העור. תכשירים המבוססים על פרוביוטיקה, בשילוב עם נטילת פרוביוטיקה בתוסף תזונה, עשוי יכול לסייע רבות בשיכוך התגובה הדלקתית ותסמיני הגרד, האודם והנפיחות.
הימנעו משימוש בסבונים ותכשירים מגרים לניקוי העור – במקומם, השתמשו בתכשירים עדינים המותאמים לעור מיובש ומנקים אותו תוך שמירה על רמת הלחות ושיפור מרקמו. מומלץ לבחור בתכשיר ניקוי שה-pH שלו הוא בעל דרגת חומציות הקרובה לזו של העור (5.5).
אל תגזימו בניקוי – גם אם עורכם שמן, רצוי שלא להרבות בשטיפת העור מעבר לפעמיים ביום הנחוצות.