הזדקנות העור

ד"ר מרינה לנדאו
מומחית ברפואת עור

 

 

בעידן בו חלה הארכה קבועה בתוחלת החיים, נושא ההזדקנות מקבל משנה חשיבות. שתי קבוצות של גורמים מעורבים בתהליך הזדקנות העור: גורמים גנטיים וגורמים סביבתיים.

נכון להיום, אין בידינו יכולת להשפיע על הגורמים הגנטיים, בעוד שהגורמים הסביבתיים נמצאים בשליטתנו הכמעט מלאה. הגורמים הסביבתיים החשובים כוללים חשיפה לקרני שמש, עישון וזיהום אויר. בלעדי אלה, הזדקנות העור איטית יותר.

 

מה קורה בעור בתהליכי הזדקנות?

עם ההזדקנות העור הופך דק יותר. זה נכון לגבי אפידרמיס (למעט שכבת הקרן), דרמיס ותת העור. באפידרמיס מספר השכבות יורד והתאים הופכים פחות מסודרים.
רמת התפקוד של המחסום האפידרמלי יורדת בהדרגה והעור הופך יבש יותר ועמיד יותר לניסיונות ליחוח. כמן כן יורדות הפרשות הסבום והזיעה. בדרמיס יורדת כמות רקמת החיבור, בעיקר של סיבי הקולגן, שהם האחראים על האלסטיות של העור.

דפנות כלי הדם הופכים דקים יותר, ואילו פיגמנט המלנין הופך מסודר פחות. תהליכי ההזדקנות אינם פוסחים גם על השכבות העמוקות יותר. בשכבת תת העור חלה ירידה הדרגתית בכמות רקמת השומן התומכת.

 

הביטויים הקליניים של ההזדקנות רבים הם:

הביטוי הבולט והמוכר מכולם הוא אובדן הגמישות של העור והופעת קמטים. אלה קשורים ישירות לירידה בכמות סיבי הקולגן בדרמיס. כתמי שמש קשורים להזדקנות עור כתוצאה מחשיפה לקרינה ואינם מופיעים בעור עם הזדקנות פיסיולוגית בלבד. העור הופך דק ועמום יותר, נוטה לשטפי דם ומופיעים בו גידולים שפירים, כגון יבלות של גיל או סרחי עור. בעור שהיה חשוף לשמש, יכולים להופיע גם נגעים טרום סרטניים ואף סרטן עור. 

 

האם ניתן למנוע הזדקנות של העור?

לא ניתן למנוע הזדקנות של העור, אך ניתן להאט אותה. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש כבר בגיל ילדות (הגנה מהשמש). כדאי להימנע מעישון או להפסיק לעשן באופן מידי. שימוש במסנני קרינה יעילים על כל העור החשוף נחשב לפרקטיקה נכונה ורצויה. שימוש בתכשירים המכילים חומרים מונעי חמצון מומלץ על מנת למנוע נזקי עישון, קרינת שמש וזיהום אויר.

תכשירים מעודדים ייצור של קולגן, בייחוד אלה המכילים נגזרות של ויטמין A (רטין A, רטינול), הוכח כיעיל. ליחוח העור על ידי תכשירי לחות נאותים מסייע לשמירה על המחסום האפידרמלי והופך את העור לנעים יותר למראה ולתחושה. טיפולים התערבותיים, דוגמת פילינגים, הזרקה של חומרי מילוי, טכנולוגיות שונות, כמו לייזרים, גלי רדיו וכו', תורמים במידה זו או אחרת להצערה של העור.