דלקת עור אטופית

דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס)


דלקת עור אטופית, המכונה בפי הציבור הרחב "אסטמה של העור", היא מחלת עור דלקתית מגרדת. ב־65% מהמקרים היא מופיעה כבר בגיל הינקות ופוגעת באזור הפנים, פרקי הידיים והחלקים הפנימיים של המפרקים והברכיים. בסה"כ כ־20%-10% מכלל התינוקות והילדים סובלים מהמחלה, וב־90% מהמקרים היא מופיעה לפני גיל חמש. לעתים היא הופכת לכרונית ונמשכת גם בבגרות ולעיתים דרגת החומרה יורדת וניתן להבחין בשיפור עם השנים. בשנים האחרונות ניכר כי חלה עלייה בשכיחות המחלה, יש המייחסים זאת לשינויים סביבתיים (כגון זיהום אוויר ועלייה בשכיחות של אלרגנים) ולשינויים באורח החיים המערבי (תזונה לא נכונה ומתח נפשי).

 

תסמיני המחלה


אטופיק דרמטיטיס מאופיינת בשלושה תסמינים עיקריים בולטים:

  • תפרחת – פריחה אדמדמה המלווה ביובש משמעותי בעור. פיזור הפריחה משתנה על פי הגיל. בגיל הינקות (החל מגיל חודשיים) היא מופיעה בעיקר באזורי הקרקפת, הפנים והחלקים המיישרים של הגפיים (המרפקים והברכיים).מאוחר יותר, בגילאי שנתיים ומעלה, נוטה הפריחה להופיע בקיפולי הגוף – בצידי הצוואר ובקפלי המרפקים והברכיים.
  • גרד – המחלה מלווה בגרד עז הפוגע באיכות חיי המטופל.
  • דלקת עור – זיהומי עור, בפרט מחיידק הסטפילוקוקוס או מפטריות, מהווים גירוי חזק ועלולים להפוך אותה לדלקת כרונית.

 

מה גורם למחלה?

 

הגורם המדויק אינו ידוע, אבל נמצא שהגורמים הבאים ממלאים תפקיד מרכזי:

  • הפרעה בשלמות העור ובתפקוד מחסום העור – המאפשרת חדירה של אלרגנים, מיקרואורגניזמים או חומרים מגרים אחרים.
  • תפקוד לקוי והפרעה בבקרה של הגוף על מערכת החיסון – בבדיקת תאי מאסט מעורם של אנשים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס נמצא כי הם נוטים לשחרר יותר היסטמין וחומרים אלרגנים אחרים, הגורמים לגירוד ולאקזמה. כמו כן, נמצא בעורם מצד אחד עודף בפרוסטגלנדינים מעודדי דלקת, ומנגד, חוסר בפרוסטגלנדינים מעכבי דלקת.
  • תורשה – נמצא שילדים להורים עם אסתמהאו היסטוריה של אלרגיות הינם בעלי נטיה גבוהה יותר לפתח את המחלה. למעשה, בכ-70%-80% מהמקרים קיים רקע של היסטוריה משפחתית של אסטמה ואלרגיה.
  • גורמים חיצוניים עלולים להשפיע לרעה על שיווי המשקל של מערכת החיסון ולתרום להתפרצות המחלה או להחמיר את הדלקת – בהם גירוי פיזיקלי, כגון יובש או פציעה של העור; זיהומי עור, כגון חיידקים, וירוסים ופטריות; אלרגיה – מגע עם גורם חיצוני זר המעורר תגובה אלרגית (אלרגן), כגון מזונות מסוימים, תכשירים מגרים או קרדית אבק הבית; וכן מתח נפשי.

 

אבחון:

 

האבחון מתבצע בעיקר על סמך מראה העור, וכן על סמך היסטוריה משפחתית של אלרגיות. לעתים רחוקות מבצעים גם ביופסיה, שבה נוטלים דגימה מהנגעים, וזאת על מנת לוודא שלא מדובר במחלת עור אחרת.

 

סדרת קאלם דרם CALM DERM מציעה, לצד שגרת הטיפוח היומית בעור הרגיש, מגוון מוצרים יעודיים לטיפול משלים במחלות עור דלקתיות כגון:

פסוריאזיס, סבוריאה, אסתמה של העור ורוזציאה.

 

אטופיק רליף

קרם להקלה במצבים של עור מגורה כתוצאה מיובש או משינויי אקלים קיצוניים. שימוש יומיומי יסייע להרגעת הגרד, לחידוש ולשיקום מרקם העור. הקרם יוצר שכבת הגנה מפני יובש, מכיל קומפלקס נחושת פפטידי ובטא גלוקן המסייע לחיזוק מערכת ההגנה של העור.