גישה טיפולית הוליסטית למחלות עור שכיחות

ד"ר מרינה לנדאו
מומחית ברפואת עור

 

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף השוקל כ- 15% ממשקל הגוף הכולל. הוא גם נראה במלואו לעין כך גם כל התהליכים המתרחשים בו.

 

 

אין כמעט אדם בעולם, שלא סבל בתקופה זו או אחרת בחייו ממחלת עור כלשהיא. אחת המחלות השכיחות ביותר כיום היא דרמטיטיס אטופית או "אסטמה של העור", הפוגעת בכ- 20% מהילדים. אמנם שכיחותה יורדת מעט עם הגיל, אבל היא נפוצה מאוד גם בין מבוגרים. הביטוי העיקרי של מחלה זו היא יובש של העור בכל הגוף, מלווה בגרד קיצוני ומתמיד. המחלה מחמירה בעונת החורף או במזג אויר יבש במיוחד.

 

דרמטיטיס סבוראית גם היא מחלת עור שכיחה מאוד באוכלוסייה. מחלה זו מופיעה לרוב בינקות, נעלמת וחוזרת שוב בעשור השלישי-רביעי לחיים. ביטויה העיקרי היא קילוף העור בצידי האף, קרקפת וקו השיער הקדמי, גבות, ולעתים גם בעור החזה והישבן. למרות שפסוריאזיס נחשבת בעיני הרוב כמחלת עור "רצינית", מדובר במחלה שפוגעת בכ- 7% מהאוכלוסייה ולרוב ביטויים קלים, כגון קילוף עור במרפקים, בברכיים וקשקשים בקרקפת. 

 

עור רגיש הפך בשנים האחרונות לתלונה שכיחה במרפאות עור. לרוב מדובר באנשים שמתלוננים על עור צורב ונוטה לאדמומית לאחר מגע כמעט עם כל תכשיר. הסיבה לכך שקיימת עליה מתמדת בעור רגיש לא ממש ברורה. 

 

הטיפול בארבעת המחלות שהוזכרו לעיל דורש גישה כוללנית - רפואית וקוסמטית:

 

- מבחינה רפואית בכל המצבים הללו נדרש טיפול להורדת התהליך הדלקתי, המופיע בכולם.

- מבחינה קוסמטית נדרשת תמיכה במחסום האפידרמיס של העור - המבנה האחראי על שמירת הלחות בעור. מחסום האפידרמיס הוא מבנה מורכב הכולל תאים וחומר בין תאי הנמצאים במאזן מדויק. תכשירי לחות טובים וייעודיים, המסייעים בשמירה על מחסום האפידרמיס ומעלים את יכולת ליחוח של העור, מעלים את לחות העור, ובכך עוזרים בטיפול בקבוצת מחלות רחבה זו.