אלוורה: צמח הקסם לטיפול בעור

אלוורה: צמח הקסם לטיפול בעור

 

צמח האלוורה שימש במשך אלפי שנים כצמח מרפא בתרבויות רבות. המצרים הקדמונים כינו אותו "צמח חיי הנצח" וביוון העתיקה- "צמח הקסם". ולא בכדי. כיום, האלוורה נחשב לאחד הצמחים הנחקרים ביותר בעולם המדע, והוא נחקר בהקשר לשימושים פנימיים וחיצוניים גם יחד, במחקרי מעבדה ובמחקרים על גוף האדם.

הג'ל, המופק מהחלק הפנימי של העלים, עשיר במאות רכיבים, בהם ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומרים נוגדי דלקת, חומרים מרגיעים ומשקמים, ואף חומרים אנטי סרטניים. לפניכם חמש דרכים שבהן יכול צמח האלוורה להועיל לעור:

1. הרגעת העור, איחוי ושיקום רקמות לאחר כוויות ופציעות

זהו כנראה השימוש המוכר והנפוץ ביותר של ג'ל האלוורה. בזכות הרכיבים נוגדי הדלקת, המרגיעים והמקררים שהוא מכיל, הג'ל הזה הוא התרופה המושלמת להרגעת עור מגורה ולטיפול בכוויות עור, בחתכים ובפציעות שונות. ג'ל האלוורה מספק לעור שכבת הגנה, העוזרת לשמר את הלחות באזור המגורה והפגוע. נוגדי החמצון, הדלקת והמינרלים שהוא מכיל מאיצים את תהליכי הריפוי ברקמות. במחקר שפורסם ב-2008 בכתב העת Skin Pharmacology and Physiology נמצא שהתכונות נוגדות הדלקת של ג'ל האלוורה, כאשר מורחים אותו למשך יותר מ 48 שעות, עולות אפילו על אלו של משחת הידרוקורטיזון 1%, שהנה משחה נוגדת דלקת מקבוצת הסטרואידים. סקירת מחקרים שפורסמה ב-2007 בכתב העת Burns מצאה שג'ל האלוורה יכול לצמצם את זמן הריפוי של כוויות מדרגה 1 או 2 בכ- 9 ימים בהשוואה לקבוצת הביקורת. את התוצאה המדהימה הזו מסבירים חוקרים בעובדה, שג'ל האלוורה מאיץ את התחדשות תאי העור בשיעור של כמעט פי 8 (לעומת מצב בו לא מורחים ג'ל אלוורה כלל), וחודר לשכבת האפידרמיס במהירות הגבוהה פי 4 ממים.

 

2. ליחוח העור

ג'ל האלוורה הוא חומר מלחח, המרכך את העור, ונמצא שהוא יעיל לשיפור רמות הלחות בעור. כך למשל, במחקר שפורסם ב-2006 בכתב העת Skin Research and Technology מרחו חוקרים ג'ל אלוורה בריכוזים שונים על עורן של נשים. החוקרים מדדו את תכולת הלחות בשכבת הסטרטום קורניאום (שכבת העור העליונה ) לפני ואחרי מריחה בודדת, וכן כעבור שבוע וכעבור שבועיים לאחר מריחת הג'ל על העור בשימוש יום יומי.
ממצאי המחקר הראו שתכשירים המכילים ריכוז מיצוי אלוורה של 0.25% ו-0.50% כבר לאחר מריחה בודדת על העור הגבירו את תכולת המים בסטרטום קורניאום. כעבור שימוש במשך שבועיים, כל התכשירים, כולל אלו שהכילו ריכוז מיצוי אלוורה של 0.10%, הביאו להשפעה זהה. החוקרים הסיקו שג'ל האלוורה הינו מרכיב טבעי אפקטיבי לשיפור לחות העור.

 

3. אנטי אייג'ינג

עושר הרכיבים נוגדי החמצון שמכיל ג'ל האלוורה הופכים אותו גם למרכיב אנטי אייג'ינג אפקטיבי. בין היתר, הוא עשיר בוויטמיני C, E ובטא קרוטן. יתרה מכך, על פי מחקר שפורסם בכתב העת Annals of Dermatology ב-2009, נטילה של ג'ל אלוורה בשתייה, במינון של 1,200 מיליגרם ליום, מגבירה את ייצור הקולגן בעור, מצמצמת קמטים ומשפרת את האלסטיות של העור בתוך 90 יום.

 

4. הפחתת אקנה וזיהומים

ג'ל האלוורה הוא מרכיב יעיל מאוד לטיפול באקנה ובזיהומי עור. יכולת הריפוי שלו פועלת במספר רמות. ראשית, התכונות האנטי מיקרוביאליות, האנטיספטיות ונוגדות הדלקת שלו מגינות על העור מפני חיידקים ופתוגנים אחרים שמובילים לזיהום ולדלקת. הוא מכיל רכיבים, בהם פוליסכרידים וגיברלינים, המאיצים ריבוי תאים חדשים, וכן גליקופרוטאינים המפחיתים דלקת ואדמומיות. נוסף על כך, כחומר מכווץ, ג'ל האלוורה מקטין את גודלן של נקבוביות העור, דבר העוזר להפחית חדירת מזהמים וחיידקים. ברפואה האיורוודית, צמח האלוורה משמש גם לטיפול באקזמות ובפסוריאזיס.

 

5. טיפול בצלקות והבהרת פגמים

בזכות יכולתו להאיץ את התחדשות התאים, להילחם בדלקות ולהפחית אדמומיות, האלוורה הוא טיפול טבעי מצוין לצלקות אקנה וסימני מתיחה. בשילוב עם ויטמין C אף יכול לעזור להבהיר כתמי גיל ושמש.

 

אלוורה: צמח הקסם לטיפול בעור

 

HL - חברת קוסמטיקה מקצועית מבוססת מדע וטכנולוגיה