נוגדי חִמצון והתפקיד המרכזי שממלא ויטמין C

נוגדי חִמצון והתפקיד המרכזי שממלא ויטמין C
המושג "נוגדי חמצון" הפך בשנים האחרונות לשגור בתחום הקוסמטיקה. אף שהחמצון הוא תהליך טבעי, הרי שכאשר הוא מואץ בשל גורמים סביבתיים, הוא גורם להזדקנות מוקדמת של העור. מבין נוגדי החמצון, ויטמין C, שעליו מבוססת סדרת C The Success מבית HL, הוא אחד החשובים והעוצמתיים ביותר, ומחקרים רבים הצביעו על תפקידו המרכזי בטיפול ומניעה בשינויים הקשורים לתהליכי אנטי אייג'ינג ופוטו-אייג'ינג. 
נוגדי חמצון מהווים בשנים האחרונות מטרה למחקר מתקדם בתחום הקוסמטיקה והאנטי אייג'ינג. זאת, בניסיון לעכב את תהליכי החמצון המזיקים, המאיצים את הזדקנות העור.
אף שהחִמצון הוא תהליך טבעי, המתרחש כל העת בטבע, וכל תא חי זקוק לחמצן כדי להפיק אנרגיה ולייצר חלבונים, הרי שמאידך, הוא גם זה הגורם להרס ולהתפוררות, וכתוצאה מכך, להזדקנות ומוות של התאים.
החמצון הוא תהליך בעירה של חמצן, המתרחש בכל תאי הגוף ומשמש לצורך הפקת אנרגיה וייצור חלבונים. בתהליכים אלו נוצרים גם תוצרי לוואי, ובהם בעיקר רדיקלים חופשיים. אלו הם מולקולות הממלאות תפקידים חיוניים בגופנו ובעורנו, כגון קטילת חיידקים ויצירת חיבורים בין סיבי הקולגן בעור. מאידך, יש למולקולות אלה חיסרון משמעותי – הן בלתי יציבות ופעילות ביותר. מולקולות אלה הן בעלות אלקטרון עודף (חופשי), שממנו הן מנסות להיפטר, וזאת על ידי חיפוש המולקולה הקרובה ביותר שאליה יוכלו לחבור. הבעיה היא שהרדיקלים החופשיים עלולים לחבור גם למולקולות חיוניות ורגישות, כגון חלבונים, שומנים ורקמות אחרות, ואפילו לדנ"א שלנו. ברגע שהם חוברים למולקולה אחרת, הם תוקפים אותה ומזיקים לה. בנוסף, הם הופכים גם אותה לרדיקל חופשי, שבתורו פוגע במולקולות נוספות. כך נוצרת תגובת שרשרת, שאם אינה נעצרת כבר בתחילתה, עלולה לגרום לנזקים מצטברים ומשמעותיים, בהם בין היתר, הזדקנות מוקדמת, כולל הזדקנות מואצת של העור.
החשיפה לקרינת UV היא הגורם המרכזי לייצור מוגבר של רדיקלים חופשיים בעור. ההשפעות המזיקות של מולקולות אלו לעור מתרחשות כתוצאה ישירה של השינויים הכימיים לדנ"א של תאי העור, לקרומי התאים ולחלבוני התאים, כולל הקולגן.
מעבר לנזקים שגורמת העקה החמצונית עצמה לתאי העור, מתברר שהיא גם מעודדת בעקיפין ייצור של אנזימים מפרקי קולגן. בנוסף, העקה החמצונית גם גורמת לייצור חלבון שנקרא NF Kappa B – חלבון הנחשב לגורם מרכזי ביצירת תהליכי דלקת בגוף. כיום ידוע שהתהליכים הדלקתיים הם כשלעצמם אחד הגורמים העיקריים בהזדקנות מוקדמת של העור. כמו כן, הרדיקלים החופשיים גם פוגעים בסיבי האלסטין הנוצרים בתאים הפיברובלסטים בעור, וחוקרים סבורים כיום כי פגיעה זו עשויה להסביר את השינויים באלסטיות העור הנצפים בעור בעקבות תהליכי פוטו-אייג'ינג.
במטרה לאזן את ריכוז הרדיקלים החופשיים ולמנוע את פגיעתם ברקמות ובתאים, הטבע דאג למנגנוני נטרול הנמצאים אף הם בכל תא – נוגדי חמצון. באופן נורמלי מתקיים בגוף איזון בין היווצרות הרדיקלים החופשיים לבין פירוקם. אלא שגורמים חיצוניים כגון זיהום אוויר, קרינה, עישון, חומרי ניקוי והדברה, מזון מעובד, תזונה עתירת שומנים ועוד, מאיצים את היווצרותם של הרדיקלים החופשיים וגורמים להצטברותם.
הפתרון: שימוש בנוגדי חמצון
שימוש בנוגדי חמצון מהווה אסטרטגיה מרכזית המסייעת להתמודד עם תהליכי החמצון ולנטרל את נזקי הרדיקלים החופשיים. עם נוגדי החמצון המרכזיים המוכרים נמנים ויטמיני A, E ו-C, הנמצאים בצמחים, בירקות ובפירות, מינרלים שונים, כגון סלניום ואבץ, וחומרים נוספים, כמו קו-אנזים 10Q וחומצה אלפא ליפואית. הטיפול בנוגדי חמצון נעשה הן באמצעות מזון ותוספי תזונה העשירים בהם, והן באמצעות תכשירים קוסמטיים המכילים רכיבים נוגדי חמצון בריכוזים פעילים. בשנים האחרונות הוכח כי מספר רכיבים פועלים ביעילות לעיכוב תהליכי הזדקנות העור, וכי מריחה חיצונית שלהם לא פחות, ובחלקם אף יותר, מאשר צריכתם במזון או דרך תוספי תזונה. כך לדוגמה, נמצא שמריחה על העור של תכשירים המכילים נגזרת של ויטמין A (רטינול) יכולה לאורך זמן לחולל שינוי של ממש בעור הפנים – כלומר, לא רק לעכב את הזדקנות העור אלא אף להפוך תהליכי הזדקנות, להביא לשיפור ניכר במצב הקמטים ולשקם את העור. גם וויטמין E, שהינו מסיס שומן, הוא נוגד חמצון עוצמתי המגן על קרומי התאים. מחקרים מראים שמריחתו על העור מסייעת אף בהגנה על העור כנגד נזקי החמצון, ובין היתר, מנזקים המופיעים כתוצאה מחשיפה לקרינת ה-UV של השמש. לקו-אנזים 10Q, נוגד חמצון דמוי ויטמין המיוצר בגופנו באופן טבעי, יש תכונות חשובות רבות החיוניות להתחדשות העור ולעיכוב הזדקנותו, שאחת המרכזיות בהן היא מלחמה ברדיקלים החופשיים המזיקים לתאי העור. מריחתו על העור מביאה לשיפור ניכר במצב העור. בדומה לכך, מחקרים מראים שמריחה עורית של חומצה אלפא ליפואית ( (ALA מגינה על החלבונים בעור מפני הנזק החמצוני.
ויטמין C והטיפול בנזקי החמצון
מבין נוגדי החמצון השונים, אולי המוכר ביותר הוא ויטמין C. עובדה זו אינה מפתיעה, שכן ויטמין זה הינו אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר בטבע, וגם זה הקיים בכמויות הגדולות ביותר בעורנו. תעשיית הקוסמטיקה עושה כבר שנים רבות שימוש בוויטמין C לטיפול בעור. ואולם, בשנים האחרונות מצביעים מחקרים על מגוון תפקידים ומנגנונים, שהופכים את הוויטמין למרכיב מפתח חיוני עוד יותר בטיפול בעור.
ויטמין C מגן על העור מפני סטרס חמצוני – מצב שבו התאים אינם מסוגלים להתמודד עם כמות הרדיקלים החופשיים. זאת, על ידי כך שהוא תורם אלקטרונים כדי לנטרל את המולקולות ההרסניות הללו. בנוסף, מחקרים קליניים מראים שמריחה עורית שלו מגרה ישירות יצירת קולגן בשכבת הדרמיס. עוד נמצא, שהוויטמין C מעכב את יצירת החלבון NF Kappa B, וכך פועל כנוגד דלקת חשוב, המסייע בטיפול במצבי עור המערבים דלקת.
ואולם, הממצאים המרתקים מכל הם אלו המגיעים ממחקרים חדשים, שמצביעים על יכולתו של הוויטמין למנוע ואף לתקן נזקים בדנ"א של תאי העור. לדוגמה, שני מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו שהוויטמין מגביר את יכולתם של התאים הפיברובלסטים לתקן פגיעות בדנ"א של תאי העור. במחקר שנערך באוניברסיטת לייצ'סטר בבריטניה נמצא שהוויטמין מאיץ את שיקום העור לאחר חשיפה לקרינת UV על ידי כך שהוא מעודד חלוקה של התאים הפיברובלסטים ונדידה שלהם לאזור הפגוע. בנוסף, הוא מגביר את יכולתם של התאים הפיברובלסטים לתקן נגעים בדנ"א שהם בעלי פוטנציאל לגרום לשינויים גנטיים. מחקר נוסף, שפורסם בכתב העת Plastic and Reconstructive Surgery מצא אף הוא שהוויטמין מסייע לתקן את הנזקים שגורמים לדנ"א הרדיקלים החופשיים כאשר הם מצליחים לעבור את קווי ההגנה של התא. החוקרים הדגישו במיוחד את חשיבותו של ויטמין C להגנה על העור מפני נזקי הקרינה ה-UV ולנטרול הרדיקלים החופשיים הנוצרים כתוצאה מהקרניים הללו – הן קרני UVB והן קרני ה-UVA.
ממצאים אלו מצטרפים לשורה ארוכה של מחקרים מהעשורים האחרונים, המצביעים בעקביות על כך שלוויטמין C יעילות גבוהה בשימוש דרמטולוגי. יתר על כן, מחקרים אלו מראים שמריחת הוויטמין על העור יעילה אף יותר לטיפול בנזקי החמצון ולעיכוב הזדקנות העור מאשר נטילתו כתוסף.
עם זאת, הספרות המדעית דנה בצורך בריכוז גבוה יחסית של הוויטמין בתכשירי קוסמטיקה כדי להשיג אפקטיביות. סדרתC The Success של HL עונה על אתגר זה. תכשירי הסדרה מכילים ריכוז גבוה במיוחד של ויטמין C, בשילוב עם מרכיבים נוספים, בהם למון גראס ותמצית אשכולית, העשירים בוויטמין C ותורמים להבהרת העור, שמן תפוזים, הפועל להגברת ייצור הקולגן ואלסטין בעור וחמאת שיאה, הפועלת לריכוך טישטוש הקמטים ולהעלאת רמת לחות בעור. שימוש קבוע במוצרי הסדרה מביא לשיפור דרמטי במראה העור, מצמצם את עומק הקמטים, מבהיר כתמי פיגמנטציה ומחזיר לעור את מוצקותו.